CD-DVD-Bluray Adli Bilişim incelemesi ve çözümü

cd-dvd-incelemesi

CD-DVD-Bluray incelemesi ;

Kullanımları gün geçtikçe azalsa da CD,DVD ve Blu-ray diskler özellikler ucuz yedekleme ve arşivleme faliyetlerinde halen kullanılan bir alternatiftir.

Ucuz maliyetleri ve pratik kullanımları sayesinde özellikle adli dosyalarda dijital deliller bir CD içerisine toplanarak dosyaya eklenmektedir.

Kişisel kullanımda ise; belge ve dökümanlar, log kayıtları, eposta arşivleri, ses dosyaları, video dosyaları ve resimler gibi birçok veri halen bu tip disklere yedeklenerek arşivlere kaldırılmaktadır.

ABH özel adli bilişim laboratuvarında;

Aşağıdaki konularda CD-DVD-Bluray üzerinde gerek adli makamlarda ( Savcılık Soruştuma ve Mahkeme dosyalarında) gerekse de idari ( Yönetim Kurulu incelemeleri, Teftiş Kurulu soruşturmaları, İç Denetim Birimi incelemeleri) araştırma / soruşturma için Adli Bilişim incelemeleri yaparak, CMK 67. Maddesi ve HMK 293. Maddesine uygun Teknik Uzman Mütalaası / Uzman Görüşü raporu veriyoruz.

 

SAVCILIK SORUŞTURMALARI AÇISINDAN ;

Ailenin korunmasi ve kadina karşi şiddetin önlenmesi bürosu , Basin suçları bürosu, Bilişim suçları bürosu, Çocuk suçları bürosu, Fikri ve sınai haklar soruşturma bürosu, Genel soruşturma bürosu, Kaçakçilik, narkotik ve ekonomik suçlar soruşturma bürosu, Teörö Suçları Bürosu, Memur suçları bürosu, Müracaat ve suçüstü savciliği bürosu, Nöbetçi savcilik bürosu, Özel soruşturma büro’larında ki tüm soruşturmalarda yer alan dijital deliller açısından CD-DVD-Bluray / CD-DVD-Bluray imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

MAHKEME DOSYALARI AÇISINDAN :

Ceza ( Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemeleri, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri) ile Hukuk ( Aile Mahkemeleri, Asliye Hukuk Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, Kadastro Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Tüketici Mahkemeleri) Mahkemelerin’de yer alan dijital deliller açısından CD-DVD-Bluray / CD-DVD-Bluray imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

İDARİ SORUŞTURMA AÇISINDAN:

Özel ve Kamu Kurumlarına ait Yönetim Kurulları, Teftiş Kurulları, İç Denetim Birimleri, Hukuk Müşavirlikleri tarafından yürütülen idari soruşturmalarda yer alan dijital deliller açısından CD-DVD-Bluray / CD-DVD-Bluray imajı imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

CD-DVD-Bluray incelemesi;

  • CD-DVD-Bluray disklerin ne zaman yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı, hangi bilgisayar tarafından yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı, hangi kullanıcı tarafından yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı
  • CD-DVD- Bluray dikslerin içerisindeki dosyaların ( Resim, Video, Ofis (Word,excel, Power point sunum dosyası) Pdf vb.) ne zaman yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı, hangi bilgisayar tarafından yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı, hangi kullanıcı tarafından yazıldığı / oluşturulduğu / yaratıldığı
  • CD, DVD ve Blu-ray diskler üzerinde vaka analizi, delil tespiti ve teknik uzman mutaalası hazırlanması
  • Kırık, çizik, şekli bozulmuş veya deforme olmuş Cd DVD Bluray disklerden veri kurtarma hizmeti
  • Disk arşivlerini düzenlenmesi ve dijital ortama taşınması
  • Güvenli silme-imha etme

Hizmetlerini kurumsal ve bireysel müşterilerimiz için tüm hukuki ve etik kuralları ışığında ve tam gizlilik ile yürütmekteyiz