Flash disk, hafıza kartı Adli Bilişim incelemeleri

Bilgisayarlarda ve günümüz akıllı cep telefonlarında hafıza kartı ve harici bellek kullanımı oldukça yaygın hale gelmiş durumdadır. Çoğunlukla USB arabirimi kullanmak suretiyle cihazlarımıza hızlıca bağladığımız ve dosya transferi ve saklamadan tutun üzerinden canlı işletim sistemi çalıştırmaya kadar çeşitli amaçlarla kullandığımız harici bellek ve hafıza kartları aynı şekilde birçok soruşturma ve incelemenin de konusu ve önemli delili olagelmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında 100 adet ikinci el SD kart alınmış ve incelenmiştir. İnceleme sonuçlarına göre 2/3’sinde suça konu olma ihtimali olan veriler bulunmuştur. Özellikle fotoğraf içerikleri başta olmak üzere SD kartlarda da adli bilişim anlamında oldukça önem arz eden veriler bulunmaktadır.

Harici belleklerde genel itibariyle normal hard disklerde kullanılan dosya sistemleri de aynı şekilde kullanılmakta olup, fiziksel yapıları ve üretim teknolojileri dışında, göze çarpan bir farklılık bulunmamaktadır. Ancak kullanım şekilleri itibariyle kullanıldıkları cihazlarda ve kendi üzerlerinde bıraktıkları izler, suç ya da anlaşmazlık dosyalarında belirleyici olmaktadır.

usb-inceleme

Harici Belleklerden Kopya Çıkarma

Harici bellekler CD ve DVD’lerden farklı olarak kolay yazılabilir ve hatta çoğu zaman autorun özelliği aktif olan bilgisayarlarda kolayca veri bozulmasına sebep olabilmektedir. Bu anlamda öncelikle donanım bazlı kopya çıkarma cihazları tercih edilmesi yerinde olacaktır. Adli Bilişim laboratuvarında bu amacı sağlamak üzere yeterli ve gerekli donanım bulunmakta olup Harici Bellek ve SD kartlardan adli bilişim prensipleri doğrultusunda kopya alınma işlemi gerçekleştirilmekte olup, incelemeler kesinlikle bu kopyalar üzerinden gerçekleştirilmektedir.

  • Harici Bellek / Harici Bellek imajı ve Hafıza Kartı / Hafıza Kartı imajı üzerinde Adli Bilişim incelemeleri yaparak;
  • Şirket dolandırıcılıklarında,
  • Boşanma davalarında,
  • Hakaret – tehdit- şantaj davalarında,
  • Bilişim suçlarında,
  • İş davalarında,
  • Kadına şiddet soruşturmalarında,
  • Basın suçları soruşturmalarında,
  • Şirket iç denetimlerinde,

Teftiş kurallarının yaptığı soruşturmalarda, vakaların çözümlenebilmesi için Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) 67. Madde ve Hukuk Muhakemeleri Kanunu (HMK) 293. Madde’lere uygun olarak adli bilişim incelemeleri yapılabilmekte, bunlara ait teknik uzman mütalaası / uzman görüşü hazırlanabilmektedir.