Cep telefonu ve tablet Adli Bilişim incelemesi

Cep telefonu ve tablet incelemesi , cep telefonu ve tablet kullanımının, günümüzde ne derece yaygın ve geri dönülemez bir şekilde hayatımızın bir parçası olduğunu kabul etmeyen yoktur. Artık bir an olsun yanımızdan ayırmayı hayal edemediğimiz bu cihazlara emanet ettiğimiz o kadar çok şey var ki. Günlük hayatımızdan en önemli anlarımıza kadar fotoğraf ve videolarımız, dedikodudan tutun hızlı iş akdi aracı olarak ta kullanılan Whatsapp mesajları, arama aranma kayıtlarımız, rehber kayıtlarımız bunlardan sadece birkaçı. Herşey yolunda giderken bahse konu verilerin bizim için ne kadar önemli olduğunu çoğu zaman farketmeyiz bile. Ancak çeşitli sebeplerle bu verileri kaybettiğimizde bunları geri getirmek o kadar da kolay değildir.

Silinen fotoğrafların ve videoların kurtarılması

Birçok kişi en başta adli ya da idari konularda sonradan ihtiyacı olduğu için silinen fotoğraflarını ve silinen videolarını kurtarmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak tipik bir hard disk gibi işleme tabi tutmak mümkün olmadığından bilinen veri kurtarma yöntemleri mobil cihazlarda çok ta kolay çalışmıyor. Bu nedenle cihazların özel adli bilişim yazılımları ve araçları ile taranması ve resim ve video kazıması işlemleri yapılması gerekmektedir. Adli Bilişim Hizmetleri olarak uluslararası geçerliliği olan yazılım ve araçlarımızla yine Mobil İnceleme Uzmanı personelimizle silinen fotoğraf ve videolarınızı geri getirmek konusunda iddialıyız.

wp-incelemesi

Silinen Whatsapp mesajlarının kurtarılması

Hemen herkes silinen Whatsapp mesajlarını sonradan getirme ihtiyacı hissetmiştir. Bu bağlamda sıklıkla karşılaştığımız taleplerden bazılarını;

 • Bir iş akdi ve edimin ifasını belgelemek amacıyla
 • Bir ilişkinin boyutunu ortaya çıkarmak amacıyla,
 • Boşanma davalarında aldatma’nın ispatı için,
 • Özel bir konu üzerine ne / nasıl / ne zaman / neden ve/veya kim tarafından yapıldığını ispatlamak amacıyla
 • Bir gönderinin içeriğini veya zamanını belgelemek adına,

olmak şeklinde sıralayabiliriz. Bu ve benzeri sebeplerle kişiler daha önce yazdığı ya da kendisine gönderilen mesajları ya da eklerini kurtarmak isteyebilir. Bu durumda Whatsapp’ın mesajları şifreleyerek telefondaki veritabanında sakladığı unutulmamalıdır. Silinen bu mesajlara telefon üzerinden ulaşmanın yolu telefonda gizli bölümde tutulan anahtarlara ulaşmaktan geçmektedir. Bu bağlamda Adli Bilişim Uzman personellerimiz ve kullandığı araçlar sayesinde size silinen Whatsapp mesajlarını getirme konusunda yardımcı olmaktadır.

Bylock vb. uygulama incelemesi

Ülkemizde 2016 yılından beri gerçekleştirilmekte olan FETÖ soruşturmaları kapsamında şüphelilerin telefonlarında Bylock adlı bir programın yüklü olup olmadığı adli makamlarca cevabı en çok aranan sorulardan biri olmuştur. Bu bağlamda yapılan incelemeler kapsamında, başta birtakım Android sürümleri olmak üzere bazı uygulamaların yüklü olmadığı halde uygulama isimleri veya paket adlarının önerilenler adı altında çıktığı tespit edilmiştir. Böylesi kritik süreçlerde bu durum ve benzeri karışıklıklara yol açmamak adına Adli Bilişim Hizmetleri olarak yüklü uygulama tespitlerini mobil cihaz işletim sürümü, kayıtlı kullanıcı bulut verileri ile sistem verilerinin tutulduğu veri tabanları ve işlevleriyle ilişkilendirmek suretiyle somut gerçekliği ortaya çıkarmaktayız.

bylock-incelemesi

Yukarıda spesifik örneklerin yanında aşağıdaki konularda cep telefonu ve tablet incelemesi gerek adli makamlarda ( Savcılık Soruştuma ve Mahkeme dosyalarında) gerekse de idari ( Yönetim Kurulu incelemeleri, Teftiş Kurulu soruşturmaları, İç Denetim Birimi incelemeleri) araştırma / soruşturma için Adli Bilişim incelemeleri yaparak, CMK 67. Maddesi ve HMK 293. Maddesine uygun Teknik Uzman Mütalaası / Uzman Görüşü raporu veriyoruz.

SAVCILIK SORUŞTURMALARI AÇISINDAN;

Ailenin korunmasi ve kadina karşi şiddetin önlenmesi bürosu , Basin suçları bürosu, Bilişim suçları bürosu, Çocuk suçları bürosu, Fikri ve sınai haklar soruşturma bürosu, Genel soruşturma bürosu, Kaçakçilik, narkotik ve ekonomik suçlar soruşturma bürosu, Teörö Suçları Bürosu, Memur suçları bürosu, Müracaat ve suçüstü savciliği bürosu, Nöbetçi savcilik bürosu, Özel soruşturma büro’larında ki tüm soruşturmalarda yer alan dijital deliller açısından Cep telefonu / cep telefonu imajı ve Tablet / Tablet imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

MAHKEME DOSYALARI AÇISINDAN :

Ceza ( Asliye Ceza Mahkemesi, Ağır Ceza Mahkemeleri, Çocuk Ağır Ceza Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemeleri, Çocuk Mahkemeleri) ile Hukuk ( Aile Mahkemeleri, Asliye Hukuk Mahkemeleri, Asliye Ticaret Mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemeleri, İş Mahkemeleri, Kadastro Mahkemeleri, Sulh Hukuk Mahkemeleri, Tüketici Mahkemeleri) Mahkemelerin’de yer alan dijital deliller açısından Cep telefonu / cep telefonu imajı ve Tablet / Tablet imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

İDARİ SORUŞTURMA AÇISINDAN:

Özel ve Kamu Kurumlarına ait Yönetim Kurulları, Teftiş Kurulları, İç Denetim Birimleri, Hukuk Müşavirlikleri tarafından yürütülen idari soruşturmalarda yer alan dijital deliller açısından Cep telefonu / cep telefonu imajı ve Tablet / Tablet imajı üzerinde incelemeler yapılmaktadır.

Burdaki incelemelerde;

 • Hangi e-posta aracılığı ile hangi tarih ve saatte kurulumunun gerçekleştirildiği,
 • İnceleme gününe kadar cep telefonu, tablet üzerine takılmış sim kart teknik bilgileri,
 • Tanımlı e-posta hesapları ve bu hesaplar üzerinden indirilmiş silinmiş uygulama ve silinmemiş uygulama bilgileri,
 • Cihazlarda ki video dosyası üzerinde konum bilgisi çalışması yaparak fotoğrafın hangi tarih ve saatte hangi koordinatlarda/konumda çekildiği,
 • Cihazlardaki fotoğraf dosyası üzerinde konum bilgisi çalışması yaparak fotoğrafın hangi tarih ve saatte hangi koordinatlarda/konumda çekildiği,
 • Cep Telefonu ve Tablet’teki rehbere kayıtlı kişi sayısı ve kayıtlı numaranın önceden hangi isimler ile kaydedildiği,
 • Silinmiş SMS-MMS mesajları ve silinmiş word-excel-pdf-sunum dokümanları
 • Cep telefon ve Tabletin bağlanmış olduğu Wi-fi bilgileri,
 • Uygulamaların kullanmış olduğu internet boyut bilgileri,
 • Silinmiş Whatsapp uçtan-uca şifresi çözümleme ve veri kurtarma,
 • Bulut Depolama Alanında yer alan verilere erişme,
 • Bulut Depolama Alanında yer alan Whatsapp veritabanı incelemesi ve veri kurtarma,
 • Sosyal medya ve yazışma programları “Whatsapp”, “Instagram”, “Twitter”, “Skype” vb. uygulamaların silinmiş mesajları ve arama-aranma bilgileri,
 • Bylock”, “Eagle” vb. uygulamaların cihaz üzerinde var olup olmadığı, var ise hangi e-posta aracılığı ile ne zaman ve nasıl yüklendiği, içeriğinde hangi yazışmaların olduğu uzman ekibimiz tarafından incelenmektedir.