Günlük hayatta elimizden düşürmediğimiz ve artık bir uzvumuz olan cep telefonları/tabletler, notlarımızı, özel konuşmalarımızı, kimlik bilgilerimizi, özel fotoğraflarımızı, videolarımızı, kısacası tüm kişisel bilgilerimizi sakladığımız dijital materyallerdir.

Bulunduğunuz konumu, konuşmalarınızı, yazışmalarınızı, notlarınızı, whatsapp mesajlarınızın başkaları tarafından bilindiğini düşünüyorsanız cep telefonunuz hacklenmiş ve içerisine casus yazılım yüklenmiş olabilir. Bu şüphe doğrultusunda ilk yapmanız gereken cihazınızı kapatıp/uçak moduna alıp, Adli Bilişim Hizmetleri laboratuvarına gelmek olmalıdır. Çünkü cihaza fiziksel erişim olmadan komutlar yardımıyla/uygulama marketleri ile yüklenebilen bu yazılımlar, aynı şekilde uzaktan da silinebilmektedir.

Adli Bilişim Hizmetleri firmasına getirilen cihazlar uzman teknik kadromuz tarafından teslim alınır ve cihaza herhangi bir fiziksel erişim sağlanmadan içerisindeki veriler elde edilir. Elde edilen verilere adli süreçte kullanılmak üzere hash değeri atanır ve gerekli casus yazılım incelemeleri başlatılır. Tespiti yapılan casus yazılımın cihaz üzerinde hangi işlevleri yaptığı, hangi e-posta ile alındığı, verileri nereye gönderdiği verileri elde edilir ve adli makamlarda kullanılması için uzman ekibimiz tarafından imzalanı rapor haline getirilir.

Bir başkasının sahipliğinde olan cihaza casus yazılım (Spyware) yüklemek bilişim suçları çerçevesinde incelenebilmekte olup bunun yanısıra aşağıda belirtilen Türk Ceza Kanunu maddelerinde yer alan suçları da işlemiş olmaktadır.

 • TCK 132. Haberleşmenin Gizliliğini İhlal
 • TCK 243. Bilişim Sistemine Girme
 • TCK 244. Sistemi Engelleme,Bozma,Verileri Yok Etme veya Değiştirme
 • 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Casus Yazılım Belirtileri Nelerdir?

 1. İnternetin çabuk bitmesi,
 2. Şarjın çabuk bitmesi,
 3. Adını bilmediğiniz uygulamanın yer alması,
 4. İsteğiniz dışında yüklenip siline uygulamaların görülmesi,
 5. Konuşmaların kesilmesi,
 6. Kamera ışığının yanması,
 7. Konuştuklarınızın başka kişilerce duyulması,
 8. Whatsapp yazışmalarının takip programı olduğunu düşünüyorsanız,
 9. Kutusu açılmış hediye telefon verilmesi,
 10. Konumunuzun başkası tarafından bilinmesi,
 11. Rehber kişilerinizin başkası tarafından bilinmesi,
 12. Telefonun sürekli donması,
 13. Telefon üzerinden kendiliğinden kapanmalar olması,
 14. Aramaların telefonunuza düşmemesi,
 15. Ekranda bilinmeyen uygulama isimleri tespiti,
 16. Mikrofonun açılması vb.

Yukarıda bahsedilen belirtiler cep telefonunuz üzerinde gerçekleşiyorsa sizin cihazınızda da casus yazılım olabilir. Bu süreçte casus yazılım yüklü cihazınızı Adli Bilişim Hizmetleri uzmanlarına tespit edin, işi uzmanına danışın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir