CryptoLocker Virüsü, kurbanın bilgisayarındaki / sistemlerindeki tüm dosyaları şifreleyen bir fidye yazılımıdır. Çeşitli yöntemler ile sistemlere bulaşan ve tüm verileri şifreleyen Crytolocker virüsü çeşitli algoritmalar aracılığı ile dosyalarınız şifreler. Genel olarak bakacak olursak CryptoLocker, sistemlerin veya bilgisayarların içerisine sızarak verilerin erişilemez hale gelmesini sağlar. Sonrasında kendi algoritması ile şifrelediği dosyaların açılması için fidye ödemesini talep eder. Bu fidye ödemesi bilgisayar içerisinde yer alan txt içerisinde bulunan genellikle bitcoin adresine yapılması ile gerçekleşir. CryptoLocker virüsü zararlı olmakla birlikte ve sistem zafiyetlerinden yararlanılarak sisteme sızar ve verileri şifreler.

CryptoLocker virüsünün bulaştığı sistemlerin Masaüstünde ve çeşitli yerlerinde bulunan txt uzantılı dosya içerisinde istenen fidyenin bedeli ve iletişim adresi de yer almakla birlikte ortalama 2000 3000 dolara denk gelen bitcoin para birimi talep edilir. Txt içerisinde ayrıca kalan zaman bilgisi de belirtilmekle birlikte farklı yollara başvurulduğunda dosyaların bir daha geri getirilemeyeceği de belirtilmektedir.

CryptoLocker virüsünü açmak için ödenecek bedel sonrasında verilerinizin geri gelmemesi olasılığını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

CryptoLocker’in fidyesini ödemeden verileriniz kurtarılabilir mi?

  1. CryptoLocker virüsünü çözmek için ödeyeceğiniz bedel sonrasında verilerinizin şifresinin çözüleceğine dair herhangi bir garanti yoktur.
  2. Alanında uzman çalışanlarımız ile sistemde yer alan dosyalarınız Veri kurtarma çalışması ile geri getirilebileceğini unutmamanızı isteriz! Yapılacak veri kurtarma çalışması sonrasında şifreli verilerin çözülmesi veya verilerinizin tamamen kurtarılması doğrultusunda sistemleriniz tekrar aktif edilebilecektir.

Öncelikli önerimizin verilerinizin yedeklenmesi ve yedeklemeler üzerinde devam edebilmeniz olup, yine de bu virüse maruz kaldıysanız CryptoLocker çözümü için Adli Bilişim Hizmetleri ile iletişime geçin.