Cep telefonları, tabletler, harddiskler ve bilgisayarlar üzerinde güvenli veri silme işlemi, verilerinizin bir başkası tarafından veri kurtarma yötemi ile geri getirilemeyeceğini ifade etmektedir. Cep telefonunuzu veya tabletinizi satacaksanız ve özel verilerinizin ikinci şahıslar tarafından elde edilmesini istemiyorsanız sizler için güvenli veri silme işlemi yapmaktayız.

Cihazlar üzerinde sayısal değerler ile saklanılan veriler kullanıcının elle silme yöntemi sonrasında kurtarılabilmekte ve özel verileri başkaları tarafından görülebilmektedir. Sayısal olarak saklanılan verilerin silinmesi oldukça önem arzetmekte ve ikinci el cihaz alımında veya satımında yapılması gereken en önemli işlemdir.

Yedeklenmesine veya saklanmasına gerek olmayan verilerin normal silme yöntemleri ile silinmesi yeterli değildir ve aynı zamanda bu verilerin güvenli veri silme yöntemleri ile imha edilmesi gerekmektedir.

Verilerin güvenli ve geri kurtarılamayacak şekilde silinmesi için gerekli metodlar uygulanmadığında, kurumlar ve şahıslar için hassas ve özel olan veriler istenmeyen kişilerin eline gerçebilmektedir. Güvenli veri imha etmek için adli bilişim ve veri silme standartlara uygun olarak güvenli veri silme metodları ve yazılımları kullanmak en önemli yöntemdir.

Wipe (Güvenli veri silme) işlemi; bilgisayardan, cep telefonundan vb. bir dosya silindiğinde, bellek üzerinde silinen dosya için ayrılan alan üzerine yeni bir veri yazılmadığı sürece kurtarılabilmektedir. Son kullanıcı tarafından normal silme yöntemleri ile silinen veriler basit veri kurtarma yazılımları ile kurtarılabilmektedir. Belleğin formatlanması durumunda bile bazı verilere veri kurtarma uzmanlarının çalışmaları sonucunda ulaşılabilmektedir.

İnternet açık kaynaklarında güvenli veri silme adı altında yer alan yazılımlar diskin kapasitesine ve içindeki verilere zarar verebilmekte olup bu tarz programlar ile diskin formatlanması uygun olmamaktadır.

Firmamızda yer alan güvenli veri silme yazılım ve donanımları aracılığı ile tüm elektronik cihazlarınız üzerinde güvenli veri silme işlemi yapılmaktadır. Cep telefonları üzerinde gerek tüm veriler gerek sadece istenilen veriler geri dönüşümü olmayacak şekilde silinmektedir. Aynı şekilde tabletler üzerinde de güvenli veri silme işlemi yapılabilmekte olup, harici harddisk veya bilgisayarınız üzerinde wipe (güvenli veri silme) işlemleri de Adli Bilişim Hizmetleri bünyesinde yapılmaktadır.

Siz de cep telefonu, tablet, bilgisayar ve harddiskiniz üzerinde yer alan kişisel verilerinizin geri getirilemeyecek bir şekilde güvenli veri silme yöntemleri uygulanarak silinmesini istiyorsanız bize danışın.

Adli Bilişim Hizmetleri

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir