Windows işletim sistemlerinde sanal bellek olarak kullanılır. RAM kullanımı yeterli gelmediğinde Windows işletim sisteminin sanal bellek olarak kullanmaya başladığı dosyadır. Pagefile.sys dosyası kök dizinin içinde bulunur. Pagefile.sys dosyasını görüntülemek için aşağıdaki adımları gerçekleştirmek gerekir.

  1. Kök dizini içinde Görünüm>Gizli ögeler işaretlenir.
  2. Seçenekler sekmesine tıklayın ve ardından Görünüm sekmesinden “Korunan işletim sistemi dosyaları” seçeneğinin işareti kaldırılır.

“Pagefile.sys” Nedir?

“pagefile.sys”, RAM üzerindeki kapasitenin dolmasıyla bilgisayar içerisinde yer alan depolama biriminden “HDD veya SSD” içerisinden kendisine belirli bir miktarda yer ayırır ve bu alanı RAM gibi kullanır.

Pagefile.sys Dosyası Silinebilir Mi?

Evet “pagefile.sys” dosyasını manuel olarak yada yardımcı bir program ile silebilirsiniz ama silinmesi önerilmez. Silindiğinde sistemsel bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. RAM yeterli gelmediğinde “pagefile.sys” dosyası kullanıldığı için silindiğinde sistemin kararlılığı ve çeşitli sorunlara yol açabilir. “pagefile.sys” dosyasını silmek yerine başka bir depolama alanına taşıyabilirsiniz (HDD to SSD) taşıyabilirsiniz.

Pagefile.sys Dosyası Nasıl Taşınır?

Denetim masasından “Sistem” yazılır ve “Gelişmiş sistem ayarları” seçin.

Gelişmiş>Performans>Ayarlar seçilir.

Gelişmiş>Sanal Bellek>Değiştir seçilir.

Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçeneğini kaldırın. Burada istediğiniz diski seçebilirsiniz ve bu dosyanın boyutunu ayarlamak isterseniz ayarlayabilirsiniz.